تاریخ انتشار : يكشنبه، 18 آذر ماه، 1397

مدیریت مساجد با توجه به شرایط معاصر ضروری است

آباد سبز : امام جمعه بوشهر نبود تعریف مسجد تراز اسلامی را بزرگترین آسیب مساجد در شرایط کنونی انقلاب و جهان دانست و افزود: با توجه به شرایط معاصر مدیریت مساجد ضروری است...

به گزارش " آباد سبز " آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری، نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر در گفت‌وگو با ایکنا، با بیان اینکه در مساجد چیزی به نام مدیریت وجود ندارد، اظهار کرد: وقتی ما در مسجد مدیریت نداریم نمی‌توان به دنبال نواقص مدیریتی در آن باشیم.
وی مدیریت را یک مفهوم دقیق و کاربردی دانست و بیان کرد که این علم تمام امکانات مادی و منابع انسانی را سازماندهی و به صورت نظام‌مند به سوی هدف پیش می‌برد، در مساجد ما چنین مفهومی وجود ندارد.


آیت‌الله صفایی بوشهری با تأکید بر لزوم وجود مدیریت در مساجد عنوان کرد: مساجد ما به صورت سنتی و نامنظم کار خود را پیش برده و با همین شرایط هم موفق بوده اند، اما با توجه به شرایط معاصر مدیریت مساجد ضروری است.


وی در رابطه با وجود نهاد‌های مختلف در مساجد نیز اظهار کرد: این نهاد‌هایی که در درون مساجد وجود دارند مانند بسیج یا کانون‌های فرهنگی و هنری این‌ها یک فرصت برای امام جماعت مسجد هستند اگر امام جماعت بتواند از این فرصت‌ها استفاده کند می‌تواند هم به مسجد رونق بخشیده و هم برای آن‌ها جاذبه ایجاد کند و هم اینکه جمعیت را به صورت نظام‌مند به اهداف خود برساند. اما چون تعریف ذاتی و اعتقادی نشده اعتماد به برخی آن‌ها دچار مشکل است. این نهاد‌ها مانع مسجد نبوده و حامی هستند و می‌توانند به تحقق اهداف مساجد کمک کنند.
نماینده ولی فقیه در استان بوشهر بیان کرد: بزرگترین آسیب مساجد ما این است که برای مسجد تراز اسلامی و شرایط کنونی جهان تعریف نداریم و هرکس مسجد را با دیدگاه خود تعریف کرده و هر برنامه‌ای که اجرا می‌شود با یک معیار سنتی و جاذبه‌های کوچک اجرا می‌شود؛ در حالیکه مسجد در شرایط کنونی یعنی مسجدی که مظهر نجات و کمال انسان است که محل تحقق تمدن اسلامی است چنانکه مسجد النبی در صدر اسلام چنین مسجدی بوده است.
وی یادآور شد: ما باید تعریف صحیحی از مسجد تراز اسلامی در جهان معاصر به ویژه در شرایط کنونی انقلاب داشته باشیم و مدیریت‌ها را برای تحقق این شرایط انجام دهیم. 


شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
abadsabz1@gmail.com
info@abadsabz.ir
مرتبط باموضوع
نظر
 
نام (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
تبلیغات
آباد سبز
آباد سبز