تاریخ انتشار : سه شنبه، 18 ارديبهشت ماه، 1397
رئیس‌جمهور:

تحریم شویم یا نه باید روی پای خودمان بیاستیم

آباد سبز : رئیس‌جمهور گفت: فکر می‌کنم وزارت نفت مصمم است در این کار که از توان داخلی استفاده کند؛ اینکه می‌گویند تحریم نعمت می‌شود، ما باید کاری کنیم رابطه صمیمانه خودمان نعمت باشد؛ نه اینکه چون تحریم بشویم مجبوریم در داخل کاری کنیم. تحریم شویم یا نه باید روی پای خودمان بیاستیم. این ضرورت است. کاری که شما انجام می‌دهید کمک اقتصادی صرف نیست...

به گزارش " آباد سبز " رئیس‌جمهور گفت: فکر می‌کنم وزارت نفت مصمم است در این کار که از توان داخلی استفاده کند؛ اینکه می‌گویند تحریم نعمت می‌شود، ما باید کاری کنیم رابطه صمیمانه خودمان نعمت باشد؛ نه اینکه چون تحریم بشویم مجبوریم در داخل کاری کنیم. تحریم شویم یا نه باید روی پای خودمان بیاستیم. این ضرورت است. کاری که شما انجام می‌دهید کمک اقتصادی صرف نیست.

 
 حسن روحانی در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه باید با هم دقیق صحبت کنیم و راست بگوییم و درست حرف بزنیم، گفت: در تکنولوژی و ساخت، یک دستگاه اجرایی می‌خواهد متکی شود به چیزی که ممکن است کل سرمایه‌ با آن تکنولوژی بازی شود. خیلی مهم است که دقیق بگوییم این چگونه است. 
 
وی با بیان خاطره‌ای از زمان جنگ گفت: زمان جنگ آقایی مدعی بود چیزی درست کرده؛ ما ماه‌ها منتظر ‌ بودیم این درست شود و همه فرمانده‌ها منتظر بودند. می‌گفت اگر این وسیله درست شود سرنوشت جنگ تغییر خواهد کرد. همه آقایان منتظر بودند این دستگاه را آزمایش کند. اول می‌گفتند خود آقای هاشمی هم در روز افتتاح بیاید. من گفتم شما نیا، من هم نمی‌روم. اصلا معلوم نیست این چیست. فرمانده‌های رده بالا هم نروند. خلاصه آزمایش که شروع شد اولین کسی که فرار کرد کسی بود که این وسیله را درست کرده بود. نزدیک بود فاجعه‌ای رخ دهد و عده زیادی جانشان را از دست بدهند. 
 
رییس جمهور با بیان اینکه در موارد حساس موضوع خیلی مهم است چون جان عده‌ای اینجا در میان بود، گفت: در مساله صنعت نفت هم جان هم سرمایه عظیم ملی در میان است. دقت مهم است. ما در فناوری داخلی نباید بی‌اعتماد باشیم یا ریسک نکنیم؛ ما چاره‌ای نداریم، باید ریسک کنیم. ولی جایی که سرمایه کوچک است ریسک قابل قبول است. جاهای دیگر بیشتر باید اعتماد کرد. 
 
وی افزود: ما می‌خواهیم کاری بکنیم، یک شرکتی سال‌ها تجربه دارد و این کار را کرده و صنعتی در هزاران چاه در دنیا به کار برده می‌شود؛ این قابل اعتماد است. جایی که حساس نیست خودمان برویم کار را پیش ببریم. وگرنه با شرکت‌های معروف قابل اعتماد در آسیا و اروپا با مشارکت کار را شروع کنیم. شاید راه میانبری باشد که سریع‌تر بتوانیم به نتیجه برسیم. شرکت‌ها باید اعتماد کنند به این مساله که دولت و دستگاه اجرایی هرکجا ببیند ساخت داخلی مطمئن ایجاد شده خرید خارجی را در آن زمینه قطع می‌کند. باید اعتماد کنند. ممکن است جنس داخلی عمرش ۱۵ سال باشد خارجی ۲۰ سال. این مهم نیست. یا قیمت خارج ۱۰۰ باشد داخل ۱۱۰ باشد. مهم نیست اشکالی ندارد. به این دلیل که به غیر این نمی‌شود صنعت داخلی را متحول کرد و روی ریل سرعت انداخت. 
 
روحانی گفت: من فکر می‌کنم وزارت نفت مصمم است در این کار که از توان داخلی استفاده کند؛ اینکه می‌گویند تحریم نعمت می‌شود، ما باید کاری کنیم رابطه صمیمانه خودمان نعمت باشد؛ نه اینکه چون تحریم بشویم مجبوریم در داخل کاری کنیم. تحریم شویم یا نه باید روی پای خودمان بیاستیم. این ضرورت است. کاری که شما انجام می‌دهید کمک اقتصادی صرف نیست. 
 
رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: کار مهم و ارزشمند مانند ساخت لوله بدون درز باکیفیت است که به سمت آن می‌رویم یا سکوهای دریایی یا فازهای که در پارس جنونی با اتکا به تکنولوژی خودمان می‌سازیم یا کمپرسور‌ها. همه این‌ها بسیار با اهمیت است و تحول خوبی را در کشور ایجاد می‌کند. 
 
وی تاکید کرد: از این بالا‌تر امید و نشاط و غرور ملی است. ملت باید به آینده مطمئن باشد و با نشاط کار کند و به آینده و برای شرکت‌های دانش بنیان و کارآفرین خود در داخل کشور اعتماد کند. کاری که احساس غرور بیاورد سرمایه‌ای بزرگ است. این غرور و امید و شتاب و قدرت و روحیه می‌دهد و همه کار‌ها اینچنین انجام می‌شود. 
 
روحانی با بیان اینکه ما طرح‌های مهمی داریم و نفتی و گازی که تولید می‌کنیم باید نگه داشته شود و اگر به طور طبیعی ادامه دهیم کاهش پیدا می‌کند و یک زمان دیگر نمی‌صرفد، گفت: دومین قدم استفاده بهتر است. اینکه یکی از شرکت‌ها گفت ما نیاز نداریم چاه جدید بزنیم و اگر مخزن پیدا شد از جاهای مختلف به مخزن وارد می‌شویم، خیلی مهم است. یعنی وارد تکنولوژی‌های روز می‌شویم که در دنیا استفاده می‌شود. مرحله بعد بهره‌وری است. اینکه چاه داریم با این تعداد تولید می‌کنیم. اگر ۲۰ هزار بشکه بشود ۳۰ هزار بشکه برای ده سال و ۱۵ سال باشد خیلی مهم است. به جای اینکه برویم اکتشاف کنیم و مخزن پیدا کنیم همین که داریم را درست استفاده کنیم.
 
رئیس جمهور ادامه داد: مساله دوم در مورد سرمایه‌گذاری‌های جدیدی است که وزیر نفت اعلام کردند. که در راستای آنها ما بتوانیم تولید را افزایش دهیم. البته برای این کار نیاز به پول، تکنولوژی و مدیریت خوب و حرفه‌ای است که به نظر من تکنولوژی مدیریت و برنامه‌ریزی از همه آنها مهمتر است اگر ما به آن برسیم بالاترین قدرت نرم را خواهیم داشت.
 
روحانی ادامه داد: نفت امتیازات زیادی دارد یکی از آنها جذب آسان سرمایه‌گذاری اعم از خارجی یا داخلی است ضمن آنکه می‌تواند متکی به خود باشد و برای جذب آنها احتیاج به امتیاز وزیر و یا رئیس بانک مرکزی ندارد بلکه خودِ شرکت ملی نفت و گاز مستقیم می‌تواند آن را جذب کند.
 
روحانی با اشاره به کمک‌هایی که دولت می‌تواند برای صنعت نفت و گاز داشته باشد، گفت: کمک ما در ظاهر این است که تسهیلات مالی را برای این صنعت مهیا کنیم و یا کالای تولید شده را به فروش برسانیم. حالا اگر روابط ما با همسایه‌ها خوب نباشد و یا با دنیا رابطه نداشته باشیم حتی اگر پول و تکنولوژی داشته باشیم فایده‌ای برای کشور ندارد. دولت باید کمک کند فضای بین‌المللی خوب و مثبت باشد. دولت یازدهم و دوازدهم از روز اول برنامه داشته که با دنیا تعامل سازنده و موثر داشته باشد یعنی برای هر دو طرف مفید باشد؛ هرچند در برخی موارد شرایط استثنایی هم وجود دارد مثلا یک شخصی در گوشه دنیا مشکلاتی درست کند که البته آن هم نهایتا بعد از دو سه ماه حل خواهد شد.
 
وی ادامه داد: منظور ما از تعامل با دنیا و همسایگان کاری است که امروز داریم با آذربایجان انجام می‌دهیم. در میدان نفتی ما همکاری‌های خوبی داشتیم و یکسری کارها در امور اکتشاف انجام دادیم و بقیه بخش‌ها نیز در حال انجام است و شاید با ترکمنستان نیز این کار را انجام دهیم. ما باید با سایر همسایگان نیز اینگونه تعامل داشته باشیم.
 
روحانی با اشاره به برخی منافع و میادین مشترک با همسایگان گفت: در مکان‌هایی مانند غرب کارون یا پارس جنوبی که ما منابع مشترک داریم باید فعالیتمان آنجا بیشتر باشد. امیدوارم همانطور که در ابتدای جلسه عنوان شد تا پایان سال چند فاز پارس جنوبی به اتمام برسد و آنها را افتتاح کنیم. یکسری طرح‌ها را باید با عجله جلو ببریم. مبنای ما باید ماه باشد نه سال. ما باید تعیین کنیم که فلان پروژه ظرف چند ماه آینده به پایان می‌رسد.
 
روحانی ادامه داد: یک کار دیگر مهم وزارت نفت خط لوله جاسک است که اهمیت زیادی دارد. اینکه ما بتوانیم لوله نفت خود را از استان خوزستان به هرمزگان برسانیم و از آنجا صادرات داشته باشیم از لحاظ اقتصادی و استراتژیک برای ما بسیار مهم است و من همواره پیشرفت آن را از وزیر جویا بشوم. مساله دیگر تامین مالی است که معمولا توسط بانک‌ها و صندوق صورت می‌گیرد. خودِ وزارت نفت هم می‌تواند روی پای خود بایستد و بخش خصوصی را دعوت کند و یا حتی اوراق بفروشد. ما ۳۴ طرح کلان که نیاز به ۶.۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری احتیاج دارد، داریم که اگر ۵۰ درصد ظرفیت آن را استفاده کنیم سه ساله این سرمایه‌گذاری برگشت داده می‌شود. در کجای دنیا می‌توان سرمایه‌گذاری ۶ میلیاردی کرد و در عرض دو سال پول بازگشت داده شود. این نشان می‌دهد که نفت ما این قابلیت را دارد.
 
وی تصریح کرد: نکته دیگر صنایع پایین‌دستی نفت است که مهمترین آنها پتروشیمی‌هاست این برای ما مهم است که گاز صادر کنیم یا آن را تبدیل به محصول کنیم. اگر پایین‌دستی‌ها پتروشیمی‌ها نیز فعال شود اشتغال خوبی ایجاد خواهد شد. همزمانی افتتاح چند فاز پارس جنوبی و پتروشیمی‌های کاوه، مرجان و بوشهر در ۴۰ سالگی انقلاب خبر خوب و مبارکی است. هرچند این جشن برای برخی‌ها ثقیل آمده است. اما آنها بدانند که انقلاب ما همین مسیر استقلال و آزادی را ادامه می‌دهد. به نظر من اگر صد بار دیگر رفراندوم بگذاریم باز هم ۹۸.۲ درصد مردم به استقلال رای می‌دهند اگر دوباره رای بگیریم به آزادی و اسلام رای خواهند داد. هرچند شاید رفتار برخی دولت‌ها متفاوت باشد اما دولت‌ها همه موقت هستند و آنکه می‌ماند ملت ایران است.
 
رئیس جمهور افزود: ما به عنوان دولت به صراحت اعلام می‌کنیم طرح‌هایی که امروز وزارت نفت اعلام می‌کند از آنها به طور کامل پشتیبانی خواهیم کرد ما از هر صنعتی که خوداتکا باشد وظیفه داریم که حمایت کنیم.وظیفه ما این است که هر کالای داخلی که تولید و تست شد خریدار آن باشیم. اینکه اعلام کردند در فاز ۱۱ پارس جنوبی بسیاری از شرکت‌های ایرانی توانسته‌اند مناقصه‌ها را برنده شوند نشان از خوداتکایی ما دارد.
 
رئیس جمهور با اشاره به برنامه‌های دولت برای گازرسانی به روستاها گفت: این مساله از لحاظ اشتغال، محیط زیست و رفاه مردم برای ما مهم است ما جزو کسانی هستیم که در کنار مادرانمان در آشپزخانه‌هایی بودیم که با هیزم و ذغال سنگ غذا درست می‌کردند و شاهد سختی‌های آن بودیم. از لحاظ محیط زیست هم اگر مردم گاز داشته باشند دیگر به جنگل‌ها و منابع زیستی هجوم نمی‌آورند. در چهار سال گذشته ۱۱ هزار و ۵۰۰ روستا گازرسانی شده است و در سال جاری روزی ۱۰ روستا صاحب گاز خواهند شد که این بسیار ارزشمند است.
 
رئیس جمهور در پایان با ابراز خرسندی از همکاری‌ که بین وزارت نفت و دانشگاه‌ها و معاونت علمی فناوری رئیس جمهور ایجاد شده ابراز رضایت کرد و آن را برای ملت کشور ایران خبری خوشحال‌کننده دانست.


 


شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
abadsabz1@gmail.com
info@abadsabz.ir
مرتبط باموضوع
نظر
 
نام (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
تبلیغات
آباد سبز
آباد سبز