تاریخ انتشار : يكشنبه، 9 ارديبهشت ماه، 1397

رئیس شورای اسلامی استان بوشهر : شوراها به عنوان تبلور اراده ی مردم،یکی از بارزترین نمادهای مردم سالاری دینی در جامعه ی ایران اسلامی هستند + تصاویر

به گزارش " آباد سبز " سخنان سید مصطفی حسینی رییس شورای اسلامی استان بوشهر در همایش روسای شوراهای سراسر استان در سالن کوثر استانداری مورخ ۹۷/۰۲/۰۸ به شهر زیر می باشد :

 

بسمه تعالی

 

با سلام و صلوات بر حضرت محمد(ص) و خاندان پاک و مطهرش و سپاس بیکران باری تعالی که توفیق خدمت به مردم شریف و فهیم استان بوشهر را نصیب ما نموده ، درود می فرستیم به روح شهیدان انقلاب اسلامی از صدر تاکنون و آرزوی توفیق دارم برای مقام معظم رهبری حضرت آیت ا... خامنه ای و دولت خدمتگزار تدبیر و امید و عرض سلام و خیر مقدم به روسای محترم شوراهای شهرستان ، بخش و شهرها و اعضای محترم شورای اسلامی استان بوشهر و از استاندار محترم جناب آقای مهندس گراوند و معاونین و همکاران پرتلاش ایشان به واسطه تشکیل این گردهمایی تقدیر و تشکر به عمل می آورم. روز نهم اردیبهشت روز شوراها را به خانواده بزرگ شورایی استان بوشهر تبریک عرض می نمایم.

 

در تقویم رسمی کشور اسلامی ما ایران روز نهم اردیبهشت به عنوان روز شوراها یاد شده است.شورا یک اصل عقلی است که آموزه های دین اسلام در کتاب و سنت نیز بر آن صحه گذاشته است.

 

انقلاب اسلامی ایران نیز که بر مبنای آموزه های اسلامی در چارچوب هدف سلبی خود با استبداد و خودرایی فرمانروایان به مبارزه برخاست و تحقق مشارکت عمومی مردم در تعیین سرنوشتشان را بعنوان یک هدف ایجابی برگزید،اصل ارزشمند شورا را مورد توجه جدی قرار داد. و قانون اساسی هنگامی که در بیان اصول کلی حاکم بر نظام جمهوری اسلامی در اصل ششم شیوه ی اداره ی امور کشور را بر آرای عمومی مبتنی کرد و روش آن را انتخابات قرار داد، از انتخاب اعضای شورای اسلامی نیز بعنوان ابزاری برای تحقق حاکمیت مردم و تجلی اراده ی عمومی یاد کرده است.

به علاوه این قانون در اصل هفتم نیز شوراها را از ارکان تصمیم گیری و اداره ی امور کشور ذکر کرده است.طبیعی است وقتی قانون اساسی جمهوری اسلامی در اصول کلی خود شورا را به عنوان ابزار تجلی اراده ی مردم و نهاد سیاسی تصمیم گیرنده مورد پذیرش قرار داده و برهمین اساس ، اصل هفتم این قانون به شوراها اختصاص یافته است.

 

شوراها به عنوان تبلور اراده ی مردم،یکی از بارزترین نمادهای مردم سالاری دینی در جامعه ی ایران اسلامی هستند که می توانند نقش بسیار برجسته ای در تحقق اهداف عالیه انقلاب اسلامی ایفا نمایند و انتظارات به حق مردم را برآورده سازند.همواره به عنوان بازوی توانمندی در به ثمر نشستن برنامه های دولت تاثیر گذار هستند.

 

توصیه می کنم: شوراها با تدوین یک برنامه جامع توسعه ای به صورت میان مدت و بلند مدت و تمرکز بر زیبا سازی شهری،بعد از اتمام یک دوره ی چهار ساله طوری عمل نمایند که تغییرات اساسی ایجاد کنند به طوری که مردم کاملاً احساس نمایند و رضایتمندی را درپی داشته باشد. نظم و انضباط فعالیت های شورایی به صورت اساسی و در چارچوب یک چشم انداز مشخص و با رعایت قوانین مربوط یک مسیر معین را طی نمایند به طوری که برآیند فعالیت های شورا بعد از پایان چهارسال به راحتی قابل رصد کردن باشد و هیچ گونه نقطه مبهمی نداشته باشد.

 

اما مشکلات و معضلاتی که وجود دارد و لازم است در این زمینه اقدامات جدی انجام گیرد: با همکاری استاندار محترم و یکی از خیرین فعلاً به صورت موقت یک ساله مشکل جا و مکان شورای اسلامی استان حل گردیده ولی لازم است اعتبار لازم جهت تملک یک باب ساختمان اداری و یا ساخت آن فراهم گردد.وبنده درهمین جا ازدکتر پاکدل مدیر خدمات شهری شرکت گاز پارس جنوبی تشکر می نمایم .

 

از موقعیت های استراتژیک استان بوشهر ، داشتن سواحل منظم در کنار دریای نیلگون خلیج فارس می باشد که ظرفیت های درآمدزایی و زمینه های مختلف از جمله گردشگری می تواند در استان ایجاد رونق نماید .

 

به طور واضح حمایت بخش خصوصی و پشتیبانی دولت در این راستا ، بسیار می تواند تاثیرگذار باشد مثلاً احداث یک هتل دریایی با ایجاد چشم اندازهای زیبایی که می شود ایجاد کرد،گردشگران زیادی را به سمت استان گسیل خواهد کرد خصوصاً گردشگران خارجی . در زمینه اشتغال بعضی از شهرستان ها از مراکز صنعتی نسبت به سایر نقاط استان، کمتر توسعه یافته اند و رشد متوازن شهری و روستایی در این مناطق نسبت به سایر نقاط استان با کندی مواجه گردیده است.

 

بیکاران و تحصیل کرده های زیادی جویای شغل و کار هستند لذا می طلبد که مقامات عالی استان ما بومی کردن اشتغال به طور مثال با فعال کردن شهرک های صنعتی و ایجاد صنایع کوچک و پایدار متناسب با ظرفیتهای این شهرستانها در رفع معضل بیکاری اقدامات عملی را تسریع بخشند. در بعضی از شهرستان ها، فرمانداران و بعضی از مقامات عالی درسطح استان، به مردم وعده داده اند که این پروژه ها باید به سرانجام و حتی تاریخ شروع بکار پروژه را مشخص نموده اند ولی به سرانجام نرسیده است.به طور مثال در شهرستان تنگستان مدتهاست در خصوص برقی نمودن چاه های کشاورزی شهر آباد وعده داده شده که به زودی انجام می شود ولی متاسفانه تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نشده لازم است بررسی شود که مشکل از کجاست. کمیته برنامه ریزی شهرستان درخصوص نحوه ی تقسیم و تعیین بودجه حتی الامکان مشاوره ای با شوراها یا نمایندگان شورای شهرستانها در استان داشته باشند زیرا شوراها نسبت به تمام مسائل و امور اشرافیت کامل دارند و در سفرهایی که استاندار محترم به شهرستانها انجام می دهد از روسای شوراهای شهرستان دعوت به عمل آید.

 

متاسفانه مرکز استان یعنی شهر بوشهر هنوز شهردار ندارد لازم است در این خصوص استاندار محترم با رایزنی های لازم اقدام نماید. اقدام بسیار خوبی که در گذشته انجام شد تاسیس بیمارستان شهدای خلیج فارس در ساختمان جدید می باشد که در اول شهر واقع گردیده و باعث مشکلات مردم در زمینه پارکینگ ماشین ها و دسترسی بهتر و بهینه تر به بیمارستان شد امید است این مشکل نیز مرتفع گردد.

 

اکنون نیز پیشنهاد می گردد مطب پزشکان متخصص که در خیابان سنگی وجود دارد با برنامه ریزی و کار کارشناسی به اطراف شهرک نیایش در نزدیکی بیمارستان شهدای خلیج فارس منتقل گردد زیرا بار ترافیکی وسایل نقلیه در خیابان سنگی خصوصاً در شب بسیار زیاد می باشد و پارکینگ نیز وجود ندارد. امیدوارم در این زمینه بررسی لازم انجام شود.

 

همایش توسعه شهرستان های استان در دستور کار شورای اسلامی استان قرار دارد که اگر بودجه لازم در این خصوص اختصاص یابد،در این زمینه اقدام خواهد شد.

 

درپایان ازشوراها انتظارداریم هرطرح وپیشنهادی دارندبه شورای اسلامی استان بوشهر ارائه دهند ، شورانیز طرح رادراختیار شورای عالی استانها قرار می دهدودرنهایت اگر ان طرح مفید باشد به تصویب مجلس شورای اسلامی می رسد، همچنین شورای اسلامی استان بوشهر پیگیر حق الجلسات اعضای شورای اسلامی شهر ستانها وبخش ها نیز می باشد ودوتن ازنمایندگان شورای اسلامی استان بوشهر درشورای عالی استانها .بنام آقای فاطمی ودکتر دشتی مطلق هم پیگیر این موارد هستند وامید واریم هرچه سریعتر به نتیجه ی مطلوب برسیم .

 

 

  


شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
abadsabz1@gmail.com
info@abadsabz.ir
مرتبط باموضوع
نظر
 
نام (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
تبلیغات
آباد سبز
آباد سبز