تاریخ انتشار : سه شنبه، 25 آذر ماه، 1393

تاریخچه توتون و تنباکو در جهان و ایران و آباد

تاريخچه تنباكو در آباد: شهر آباد به علت شرایط اقلیمی خاص و مناسب ،از دیرباز به عنوان یکی از مناطق مستعد جهت کشت تنباکو محسوب می‌گردد.

کریستف کلمب برای پیدا کردن راهی برای اثبات کروی بودن زمین به سرزمین های دور سفر میکرد و در این سفرها گام به سرزمینی نهاد که امروزه به کوبا معروف است.در کوبا بومیان برگهای گیاه توتون را درد اخل نی های استخوانی و یا در داخل نوعی چپق به نام "تاباکو"قرار می دادند که بصورت یک لوله توخالی Y مانند بود که قسمت دو شاخه آن در بینی جای می گرفت و سپس آن را می کشیدند و بدلیل بهره گیری از همین وسیله و واژه" تاباکو "بود که بعدا برگهای توتون بنام" توباکو" یا "تنباکو" شناخته و معروف شد.

تاريخچه تنباكو در ايران : در مورد ورود تنباكو به ايران دو روايت موجود است. بنا به روايت اول پرتغاليها هنگام تسلط بر سواحل جنوب ايران اين گياه را با خود به ايران آوردند. تاريخ ورود را بعضي سال ۹۹۹ هجري قمري (۱۵۹۰) ميلادي و برخي ديگر ۱۰۰۸ هرجي قمري (۱۵۹۹) ميلادي نوشته اند. بنا به روايت ديگر ساكنان مرزي ايران ضمن تبادلات مرزي كشيدن دود از تركهاي عثماني را تقليد نموده اند. به همين دليل به جاي پيپ چپق بلندتركي در ايران مورد استفاده قرار گرفته است، هر چند كه قليان يقيناً ابتكار خود ايرانيان است. ▪ قلیان (غلیان) قلیان از فرهنگ عربی گرفته شده و به معنی جوشش است.در هندوستان “حقه” و در سوریه “نفس “و در ترکیه و عراق به نام “نارگیله “مشهور است.قلیان از ابتکارات ایرانیان است که در زمان شاه عباس ساخته شده و بعد به کشورهای دیگر رفته است.چون دود ناشی از قلیان در آب کوزه قلیان تصفیه می شود دارای عوارض کمتری نسبت به سایر مواد دخانی است . تنباکو هم نوعی توتون است که نم کرده آن را در “سر قلیان “می ریزند و می کشند.علت انتخاب نام ” نارگیله “برای قلیان نیز این است که گاهی “کوزه قلیان ” را از گیاه نارگیل یا یک نوع کدو می ساختند. افرادی که قلیان می کشند ، چون پک های طولانی و عمیقی می زنند به عوارض بیماری ریوی ، به ویژه برونشیت مزمن ، آمادگی بیشتری دارند.

تاريخچه تنباكو در آباد: شهر آباد به علت شرایط اقلیمی خاص و مناسب ،از دیرباز به عنوان یکی از مناطق مستعد جهت کشت تنباکو محسوب می‌گردد.

 

سایت خبری تحلیلی آباد سبز

 

در مورد تاریخچه تنباکو در آباد اطلاعات دقیقی در دسترس نیست .اما به نقل از معمرین شهر ،گویا اولین بار شخصی به نام محمد نوشاد(با گویش محلی :مهنوشاد Mahnoshad) تنباکو را به این دیار آورده است .این گیاه در قدیم به مقدار کم کشت می شده است به علاوه اینکه نوع "نشا"ی آن هم بومی بوده است که حدود دو دهه است که نشایی موسوم به نشای افغانی جای آن را گرفته است که از وزن و حجم بیشتر و قد و قامت بالاتری برخوردار است. امروزه با توجه به اینکه درآمد بیشتر مردم شهر به کشت این محصول وابسته است، حجم تولید این محصول به ویژه در یکی دو سال اخیر بالا رفته است.

پی نوشت: استانهای آذربایجان غربی (به ویزه شهر بسطام ) اصفهان،( قطب تنباکوی خاورمیانه ) فارس ،بوشهر ، کردستان،- گلستان،- گیلان ،یزد، هرمزگان و...... از مناطق تولید انبوه تنباکو در کشور می باشند تنباکوهای اصیل ایرانی شهرتی جهانی داشته و سالانه مقدار زیادی از این محصول به کشورهای مختلف دنیا ارسال می‌گردد. کشورهای حوزه خلیج فارس، لبنان، سوریه، عراق و... از جمله مصرف‌کنندگان عمده این محصول می‌باشند.

نویسنده استاد:جعفر زنگویی  قلیان تنباکو ايران تنباكو توتون محصول گرفته تاريخچه میگردد روايت کشورهای مناطق عوارض تاباکو ميلادي مناسب اینکه تولید عنوان نارگیله


شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
abadsabz1@gmail.com
info@abadsabz.ir
مرتبط باموضوع
نظر
 
نام (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
تبلیغات
آباد سبز
آباد سبز